Złoty jubileusz kapłaństwa ks. dziekana Ludwika Olszewskiego
Starosta Sławomir Jerzy Snarski składa życzenia dostojnemu jubilatowi
W uroczystościach jubileuszowych obchodzonych 29 czerwca br. uczestniczył starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski wraz z sekretarzem powiatu Ryszardem Anusiewiczem. Starosta złożył dostojnemu jubilatowi życzenia okazji obchodzonej rocznicy święceń kapłańskich.
Ks. Ludwik Olszewski urodził się 2 listopada 1937 r. w Olszewie koło Bociek. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Różanymstoku, a po jego likwidacji przez władze komunistyczne w 1954 r. został uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Po zdaniu egzaminów maturalnych podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach i w Drohiczynie. Dwudziestego dziewiątego czerwca 1962 r. z rąk ks. bpa Władysława Suszyńskiego otrzymał święcenia kapłańskie.
Posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w parafiach w Pobikrach i Bielsku Podlaskim. W tym czasie studiował teologię biblijną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zdobył tytuł doktora oraz ukończył studia z zakresu sztuki kościelnej w Studium Ochrony Zabytków i Rozwoju Sztuki Kościelnej w Warszawie. Pracuje jako wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
Ks. Olszewski pełnił wiele funkcji związanych z pracami kurii biskupiej, m.in. diecezjalnego referenta ds. powołań, dyrektora biblioteki seminaryjnej, sekretarza Diecezjalnego Ośrodka Kształcenia Soborowego.
Po śmierci ks. Antoniego Zajączkowskiego w 1990 roku został proboszczem parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim i dziekanem bielskim. Jest też prepozytem Podlaskiej Kapituły Kolegiackiej. Za jego kadencji kościół parafialny uzyskał z rąk Ojca Św. Jana Pawła II tytuł Bazyliki Mniejszej, dokonała się beatyfikacja ks. Antoniego Beszty-Borowskiego, zamordowanego 15 lipca 1943 r. oraz obchodzono Jubileusz 2000-lecia Chrześcijaństwa. Wiele energii i wysiłku poświęcił uporządkowaniu spraw parafii, m.in.: ogrodził i zagospodarował tereny przy plebanii, wyremontował budynki organistówki, gospodarcze i starej plebanii, gdzie utworzył Dom Modlitewnej Pamięci bł. Antoniego Beszty-Borowskiego i Muzeum Parafialne. Odremontował budynek kościoła i poddał renowacji i konserwacji zabytkowe sprzęty stanowiące jego wyposażenie. Utworzył i prowadzi archiwum parafialne i bibliotekę, gromadzącą bogate zbiory. Był inicjatorem i organizatorem budowy pomnika Ojca Świętego bł. Jana Pawła II. To tylko część z jego osiągnięć, których nie sposób wprost zliczyć.
Jego zasługi zostały docenione zarówno przez kapłanów, jak i zaproszonych gości oraz parafian, którzy w wielkiej liczbie przybyli na uroczystość, ofiarowując mu zarówno kwiaty i upominki, jak i modlitwę oraz życzenia i podziękowania za kapłańską służbę.