Nieodpłatna pomoc prawna – gdzie, dla kogo, w jakiej sprawie
Już od kilku lat z pomocą potrzebującym przychodzi instytucja nieodpłatnej pomocy prawnej, wprowadzona ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Do 2018 roku obowiązywał dość ograniczony katalog osób uprawnionych do skorzystania z darmowych porad prawnych. Skierowana ona była do młodzieży do 26. roku życia, osób fizycznych, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, osób po 65. roku życia, posiadaczy karty dużej rodziny, kombatantów i weteranów, zagrożonych lub poszkodowanych katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną oraz do kobiet w ciąży.
Od początku roku 2019 każda osoba, której nie stać na wynajęcie prawnika, może uzyskać darmową pomoc prawną. Wymagane jest od niej jedynie złożenie oświadczenia o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy. Nie obowiązuje tu rejonizacja ani limit zgłaszanych spraw – możemy z nich korzystać w dowolnym miejscu w kraju.
Katalog spraw objętych nieodpłatnym poradnictwem jest bardzo szeroki. Może to być np. pomoc przy spłacie długu lub alimentów, pomoc osobom mającym problemy mieszkaniowe (np. przy zagrożeniu eksmisją), porady i mediacje w sprawach wynikających ze stosunku pracy, sporów na gruncie prawa cywilnego (np. zatargów sąsiedzkich). Nie obejmuje ona natomiast spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności).
Sposoby załatwienia spraw mają zróżnicowany charakter. Prawnik przede wszystkim udzieli nam stosownej informacji prawnej i pomoże przygotować odpowiednie pismo. Może także podjąć się nieodpłatnej mediacji przy sporach z innymi instytucjami, np. bankiem lub spółdzielnią mieszkaniową.
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie bielskim świadczona jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 w punktach pomocy prawnej zlokalizowanych w budynku Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim przy ul. Mickiewicza 46, pok. nr 010:
– punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, w którym nieodpłatnych porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką w Białymstoku oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku,
– punkt nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, którego prowadzenie Powiat Bielski powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda z Nowego Sącza.
Ze szczegółami dotyczącymi świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu bielskiego można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej.
Ponadto również w BIP-ie znajduje się pełna lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa.
pd