Sukces II LO z w konkursie „Historia bliska”

Dwunastego września 2011 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa XV edycji konkursu „Historia bliska” pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W XV edycji konkursu „Historii bliskiej” uczestnicząca w nim młodzież gimnazjów i szkół średnich po raz pierwszy mogła wybrać spośród aż czterech równorzędnych tematów: „Dzieci wojny – żołnierze i ofiary”; „Szkolna fotografia – wojenne losy kolegów, przyjaciół i nauczycieli”; „Spotkania w XX wieku. Polacy – Rosjanie: przyjaciele, wrogowie, sąsiedzi?” oraz „Warszawa zbudowana, zburzona, odbudowywana. Moje miejsca i w tych miejscach ludzie…”. Konkurs ogłoszony został w pierwszych dniach listopada 2010 r. przez Ośrodek Karta i współorganizatorów, czyli: Muzeum II Wojny Światowej, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd m.st. Warszawy wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundację im. Batorego.

Nadesłano 281 prac zespołowych i indywidualnych autorstwa 512 uczniów ze 146 szkół (49 z gimnazjów, 97 ze szkół ponadgimnazjalnych), ze 107 miejscowości całej Polski. Uczniom towarzyszyło 176 opiekunów, przeważnie nauczycieli lub rodziców czy rodzeństwa.

W konkursie doskonale zaprezentowali się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Uczniowie II LO z BJN otrzymali następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda zespołowa (4000 zł)
Erwin Ciulkiewicz, Oskar Ciulkiewicz za film „Wizerunek Sowieta z lat 1939-45 w pamięci mieszkańców Orli”, w pasjonujący, ale i niezwykle dojrzały sposób pokazujący sytuację, jaka zapanowała na ziemiach Rzeczypospolitej zajętych przez ZSRR po 17 września 1939 r. oraz kontrowersyjną kwestię „wyzwolenia” Polski przez żołnierzy Armii Czerwonej; za twórcze i śmiałe podejście do problemu świadomości narodowej na obszarach granicznych i mieszanych pod względem etnicznym (opiekunowie: Włodzimierz Wawulski – nauczyciel, Elżbieta Ciulkiewicz – matka).

III nagroda zespołowa (2500 zł)
Adrianna Dębowska, Marlena Leoniuk za oryginalny film „Dzisiaj, dziecko, nie pójdziesz do szkoły…”, ukazujący okupacyjne realia życia codziennego w regionie (Włodzimierz Wawulski).

Wyróżnienie II zespołowe (książki)
Damian Bednarczyk, Tomasz Markiewicz za pracę „(Nie)zapomniany grób” (Włodzimierz Wawulski).

Laureaci z II LO

Laureaci z II LO. W pierwszym rzędzie w środku od lewej: Marlena Leoniuk, Adrianna Dębowska,
Oskar Ciulkiewicz, Erwin Ciulkiewicz


Nagrody dla nauczycieli

I nagroda
Włodzimierz Wawulski za opiekę nad trzema pracami sześciorga laureatów, w tym nad pracą, która otrzymała I nagrodę zespołową.

Strona konkursu: www.historiabliska.pl.

Powrót na początek strony