Rubinowy jubileusz „Podlaskich Kukułek”

Czterdziestolecie działalności artystycznej obchodził Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”. Obchody stały się także okazją do zorganizowania VIII zjazdu byłych i obecnych członków zespołu.
Ilustracja do artykułu 120725-rubinowy_jubileusz1.jpg

Trzy pokolenia „Kukułek”

Na scenie Bielskiego Domu Kultury 30 czerwca br. „Podlaskie Kukułki” zaprezentowały swój jubileuszowy recital wykonując 43 utwory wokalne i taneczne, w tym pieśń „Kukułeczkę” zaśpiewaną przez solistów trzech pokoleń członków zespołu. Żywiołowy występ „Kukułek” spotkał się z wielkim aplauzem licznej publiczności, w większości byłych członków zespołu i ich rodzin. Wśród nich znalazł się wicemarszałek województwa podlaskiego Walenty Korycki. Natomiast wśród gości nie zabrakło starosty bielskiego Sławomira Jerzego Snarskiego – honorowego patrona obchodów jubileuszu, burmistrza Bielska Podlaskiego Eugeniusza Berezowca, wójt gminy Bielsk Podlaski Raisy Rajeckiej oraz wójta gminy Boćki Stanisława Derehajło, także związanego w przeszłości z zespołem, oraz księży i przedsiębiorców z Bielska Podlaskiego i powiatu bielskiego, którzy wspierali organizację uroczystości jubileuszowych.

zdjęcie: „Podlaskie Kukułki” – kapela

„Podlaskie Kukułki” – kapela

Po zakończeniu koncertu kierownik zespołu i jego członkowie odebrali liczne odznaczenia, nagrody i wyróżnienia, m.in. starosta Snarski przekazał nagrody pieniężne jego wieloletnim członkom oraz rozdał im pamiątkowe statuetki. Burmistrz Berezowiec odznaczył Mikołaja Turkowicza odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wicemarszałek województwa podlaskiego Walenty Korycki wręczył mu za wybitne zasługi dla regionu Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.

zdjęcie: Jubilaci w pełnej krasie

Jubilaci w pełnej krasie

Oryginalnym uzupełnieniem koncertu jubileuszowego stał się występ goszczącego w Bielsku Podlaskim mołdawskiego zespołu wokalnego Steaua Dorului z miasta Călăraşi. Wykonał on m.in. pieśń stanowiąca odpowiednik naszego „Sto lat”.

zdjęcie: Artyści z „Podlaskich Kukułek” otrzymują statuetki z rąk starosty bielskiego

Artyści z „Podlaskich Kukułek” otrzymują statuetki z rąk starosty bielskiego

Dalsza część obchodów jubileuszu „Podlaskich Kukułek” miała miejsce w murach macierzystego Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Uczestnicy zjazdu i zaproszeni goście w radosnej atmosferze bawili się aż do rana.

zdjęcie: Sespół Steaua Dorului z Mołdawii

Sespół Steaua Dorului z Mołdawii


* * *

Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki” powstał w roku 1972 z inicjatywy grupy entuzjastów i miłośników podlaskiego folkloru ludowego. Wśród nich znalazł się ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Bielsku Podlaskim Aleksander Wiśniewski oraz nauczyciel i późniejszy kierownik zespołu – Mikołaj Turkowicz. Borykając się z wieloma trudnościami i problemami ze zdobywaniem strojów ludowych i organizacją koncertów, zespół stopniowo wzbogacał i doskonalił swój repertuar, obecnie prezentując szeroki wachlarz tańców i pieśni, od narodowych po regionalne, od poważnych tańców i pieśni po przyśpiewki ludowe i folklor miejski. Niemała w tym zasługa również takich osób, jak Wiesława Dąbrowskiego – choreografa, oraz Eugeniusza Sacharzewskiego, pełniącego funkcję instruktora muzycznego. Działalność artystyczną wspierali kolejni dyrektorzy Zespołu Szkół Rolniczych, obecnie Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim – obok wspomnianego Aleksandra Wiśniewskiego także Józef Śliwko, Stefan Gładysz oraz Mikołaj Jalinik.

„Podlaskie Kukułki” mają za sobą 1441 koncertów (łącznie z jubileuszowym) w kraju i za granicą. Zespół koncertował w Niemczech, Belgii, Turcji, Rosji, Macedonii, Czechach, Bułgarii oraz na Węgrzech, Łotwie, Litwie i Białorusi. W jego składzie występowało ponad 1400 osób.

„Kukułki” dysponują ponad 250 kompletami strojów ludowych oraz własną kapelą, która wykorzystuje akordeony, kontrabas, bębny, skrzypce, flet poprzeczny i trąbkę.

Powrót na początek strony