Rok boćkowskich jubileuszy

Rok 2009 to rok godnych historycznych jubileuszy w życiu boćkowskiej społeczności. Czy wszystkie zostaną zaznaczone w kalendarzu i będą uroczyście obchodzone?

Obchody 500-lecia Bociek

W 1509 roku król Zygmunt Stary nadał Iwanowi (Janowi) z rodu Sapiehów dobra nad rzeką Nurzec i zezwolił na założenie miasta na prawie magdeburskim. Miasto Boćki trwało z tym statusem przez kilka wieków dobrze prosperując i klasyfikując się w czołówce województwa – tak pod względem liczby mieszkańców jak i gospodarności.

W 1934 roku odebrano mu prawa miejskie. I trudno się dziwić, skoro trzy czwarte mieszkańców trudniło się rolnictwem.

Jak się okazuje, ówczesne i współczesne dokonania miejscowej społeczności nie pójdą w zapomnienie. Stanie się to dzięki Społecznemu Komitetowi Obchodów 500-lecia Nadania Praw Miejskich Boćkom, który odbył 15 stycznia br. swe pierwsze posiedzenie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gminnych władz samorządowych, a także ludzie kultury i sportu.

Spotkanie Komitetu

Spotkanie Społecznego Komitetu Obchodów 500-lecia Nadania Praw Miejskich Boćkom

Uczestnicy zabrania dyskutowali o zorganizowaniu konferencji naukowej z udziałem włodarzy gminy, naukowców-historyków, a także osób interesujących się historią Bociek – dorosłych i młodzieży – by przypomnieć mienione lata świetności Bociek, a następnie dokonać oceny teraźniejszości osady i podyskutować nad jej przyszłym rozwojem.

Planowane są imprezy kulturalno-sportowe promujące piękno ziemi boćkowskiej. Organizatorzy jubileuszowych uroczystości wierzą, iż w wielu swych działaniach uzyskają wsparcie społeczności Bociek i gminy Boćki. Tylko wspólne działanie pozwoli na godne uczczenie tak pięknego jubileuszu.


Zbliża się 100-lecie boćkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej

Zamożność miasta Bociek i jego mieszkańców, częste najazdy rabunkowe i wielkie pożary musiały skłonić jego mieszkańców do organizowania samoobrony w razie nieszczęścia i kataklizmu, do stworzenia organizacji, która udzielałaby pomocy. W związku z tym w miejscowości Boćki utworzono Ochotniczą Straż Pożarną.

Dwudziestego dziewiątego sierpnia 1909 r. powołano Boćkowską Straż Pożarną. Nie posiadała ona własnego zarządu – podlegała kołu łowieckiemu. Z tamtych lat zachowała się pamiątka w postaci fotografii, na której widnieje napis: „Zarząd Magistratu, Rada Miejska i Korpus Ochotniczej Straży Pożarnej w Boćkach”.

Zarząd Magistratu, Rada Miejska i Korpus Ochotniczej Straży Pożarnej w Boćkach

Zarząd Magistratu, Rada Miejska i Korpus Ochotniczej Straży Pożarnej w Boćkach

Rozpoznane zostały też niektóre osoby. W rzędzie pierwszym siedzą: w środku Konstanty Łukaszewicz, drugi z lewej Lin; rząd drugi, od prawej: 1. Włodzimierz Łukaszewicz, 2. Władysław Głowacki, 3. Władysław Łukaszewicz, 5. Kosarski, 7. Jan Kudrewicz; rząd trzeci, od lewej: 3. Jan Rudkiewicz, zastępca komendanta OSP, 4. Bolesław Derehajło – komendant OSP, 5. Antoni Lubowiecki – adiutant, 6. Paweł Świerszczyński, 7. Bronisław Świerszczyński; rząd czwarty, od prawej: 1. Kazimierz Głowacki, 2. Stanisław Stołkowski, 3. Adam Kudrewicz, 7. Wacław Łukomski; rząd ostatni – w środku Stefan Tyszkiewicz.

Remiza strażacka w Boćkach w trakcie budowy, rok 1924

Remiza strażacka w Boćkach w trakcie budowy, rok 1924

W roku 1924 rozpoczęto budowę pierwszej murowano-drewnianej remizy. Opis na odwrocie fotografii: „Remiza strażacka w Boćkach w trakcie budowy, rok 1924”.

Legitymacja

Legitymacja strażaka Naftola Rubinsztejna

Zachowała się też fotografia legitymacji z 1920 r. boćkowskiego strażaka-ochotnika Żyda Naftola Rubinsztejna.

Minęło wiele lat. Dziś wyposażenie i wyszkolenie w OSP umożliwia podjęcie działań gaśniczych, ratownictwa technicznego, drogowego oraz ratownictwa medycznego.

 

ars, Urząd Gminy Boćki

Powrót na początek strony