Radość z Kanady

Drugiego lipca do Bielska Podlaskiego zawitał zespół Radość – Joy z Kanady. Jest to znana w środowisku Polonii kanadyjskiej – i nie tylko Polonii – grupa wokalno-taneczna. Zespół złożony z dzieci oraz młodzieży w wieku od 13 do 20 lat, polskiego pochodzenia, występuje regularnie w domach seniora, domach dziecka, w szpitalach, a także na festiwalach, bankietach oraz bardziej kameralnych spotkaniach, nie tylko w Kanadzie.
Ilustracja do artykułu 090708-radosc1.jpg

Radość z Kanady

Działalność zespołu wprowadza nowe pokolenia Polaków na obczyźnie w świat ojczystej kultury, inspiruje do chęci poznania rodzimego folkloru i pokochania kraju ojczystego rodziców. Jest doskonałym przykładem, że dzieci urodzone w Kanadzie mogą szczycić się swoim pochodzeniem.

Radość z Kanady

Radość z Kanady

Grupa jest szczególnie lubiana za różnorodność programu, gdzie w repertuarze oprócz pieśni i tańców ludowych z różnych regionów Polski, można zobaczyć dynamiczny taniec cygański, piosenki z repertuaru dla najmłodszych. Zespół nagrał kilka płyt, na których znalazły się poszukiwane przez wielbicieli grupy piosenki: „Polskie kwiaty”, „Kraj rodzinny”, „Góral”, wiązanki ludowe i wiele innych.

Radość z Kanady

Radość z Kanady

Grupę założyła w 1992 r. roku przy parafii św. Maksymiliana Kolbego Ania Piwowarczyk, która otrzymała Złoty Krzyż Zasługi w dziedzinie krzewienia i propagowania polskiej kultury i tradycji na ziemi nie tylko kanadyjskiej, ale także amerykańskiej.

Radość z Kanady

Radość z Kanady

Radość z Kanady

Tego dnia w bielskim Muzeum młodzież z zespołu Radość – Joy oraz Żemerwa uczestniczyła w warsztatach taneczno-wokalnych. Spotkanie zakończyło się wspólnym występem dla mieszkańców miasta pod bielskim ratuszem.

Powrót na początek strony