Powiat buduje mosty współpracy transgranicznej

Piętnastego lutego 2010 r. delegacja Powiatu Bielskiego, na czele z wicestarostą Piotrem Bożko, przebywała z wizytą w rejonie mostowskim na Białorusi. Gości z Polski powitał Aliaksiej Szafarewicz – przewodniczący Mostowskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego, zastępca przewodniczącego Dzymitry Bulak oraz konsul Republiki Białoruś w Białymstoku Natalia Miśkiewicz.
Ilustracja do artykułu 100317-powiat1.jpg

Kluczowym punktem wizyty było nawiązanie wzajemnych kontaktów i wypracowanie wspólnej koncepcji wniosku o dofinansowanie, który mógłby zostać złożony w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013. Podczas spotkania przedstawiono charakterystykę obu jednostek administracji terytorialnej, z uwzględnieniem specyfiki ich położenia przygranicznego, dotychczasowych doświadczeń w zakresie współpracy międzynarodowej oraz zamierzeń planowanych do realizacji w przyszłości. W rezultacie przeprowadzonych rozmów zidentyfikowano wspólne płaszczyzny, w zakresie których możliwa będzie dalsza współpraca, oraz powołano grupę roboczą składającą się z przedstawicieli Powiatu Bielskiego i Rejonu Mostowskiego w celu opracowania wspólnego projektu w zakresie promocji turystyki transgranicznej. Następnie Szafarewicz pokazał delegacji z Powiatu Bielskiego najważniejsze miejsca i obiekty architektury położone w mieście Mosty oraz zaprezentował walory przyrodnicze rejonu, tj. rzekę Niemen i Puszczę Lipiczańską.

Powiat buduje mosty współpracy transgranicznej

Wynikiem wizyty delegacji Powiatu Bielskiego w rejonie mostowskim stało się wspólne złożenie 1 marca 2010 r. wniosku o dofinansowanie projektu pn. „Promocja turystyki transgranicznej z uwzględnieniem wielokulturowości w powiecie bielskim i rejonie mostowskim” w ramach PWT Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013. Głównym celem projektu jest rozwój turystyki w oparciu o bogactwo przyrodnicze i kulturowe obu obszarów przygranicznych. Celem szczegółowym projektu jest zaś poszerzenie oferty turystycznej powiatu bielskiego i rejonu mostowskiego, a także wypromowanie obu przygranicznych obszarów jako atrakcyjnych miejsc wypoczynku.

Powiat buduje mosty współpracy transgranicznej

Aby cele projektu zostały osiągnięte, planuje się przeprowadzenie następujących działań:
– opracowanie koncepcji dotyczącej szczegółowego przebiegu i potrzeby oznakowania szlaków turystycznych w powiecie bielskim,
– oznakowanie przebiegu szlaków oraz utworzenie miejsc wypoczynku dla turystów w powiecie bielskim i rejonie mostowskim,
– wydanie dwóch albumów z opisem walorów turystyczno-kulturowych w trzech językach: polskim, białoruskim i angielskim wraz z mapami ukazującymi przebieg wyznaczonych szlaków turystycznych (jeden album będzie dotyczył powiatu bielskiego, drugi – rejonu mostowskiego), a także
– zorganizowanie po obu stronach granicy konferencji polsko-białoruskich z zakresu rozwoju i promocji turystyki.

Powiat buduje mosty współpracy transgranicznej

Realizacja projektu przewidziana jest na 2011 r. Jego całkowita wartość wyniesie około 130 tys. euro, z czego 90 proc. wydatków dofinansuje Unia Europejska. Na wymagany 10 proc. wkład własny będą się składały środki pieniężne Powiatu Bielskiego i Rejonu Mostowskiego, wyliczone proporcjonalnie do wydatków poniesionych przez obie jednostki.

Powiat buduje mosty współpracy transgranicznej

Na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim 5 marca 2010 r. delegacja Rejonu Mostowskiego oraz Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Białymstoku, w osobach Aliaksieja Szafarewicza, Dzymitra Bulaka oraz Natalii Miśkiewicz, złożyła rewizytę w powiecie bielskim. Goście z Białorusi zostali powitani w Starostwie przez starostę bielskiego Sławomira Jerzego Snarskiego, wicestarostę Piotra Bożko oraz sekretarza powiatu Ryszarda Anusiewicza. Podczas wstępnej rozmowy delegacja zapoznała się ze strukturą i zadaniami Powiatu jako jednostki samorządu terytorialnego, a następnie analogicznie przedstawiła specyfikę i zakres funkcjonowania Rejonu Mostowskiego.

Powiat buduje mosty współpracy transgranicznej

Kolejnym ważnym punktem spotkania była wizyta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, gdzie goście zobaczyli m.in. nowoczesne oddziały szpitalne: ginekologiczno-położniczy i rehabilitacyjny. Białoruska delegacja odwiedziła również II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza, Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej, Powiatową Komendę Straży Pożarnej, zakład mleczarski Mlekovita oraz Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Maksbud. Podsumowaniem wizyty było podpisanie wzajemnej umowy o współpracy w dziedzinach istotnych dla dalszego rozwoju zarówno powiatu bielskiego, jak i rejonu mostowskiego.

Powiat buduje mosty współpracy transgranicznej

Powrót na początek strony