Dziesięciolecie Powiatu Bielskiego
Starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił rys historyczny i dokonania ostatniego dziesięciolecia
Zebranych powitał, znany nie tylko w powiecie, lecz w kraju i poza jego granicami, Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki” – wizytówka szkoły. Jego barwny występ przyjęto gorącym aplauzem. Wśród licznie zebranych znaleźli się parlamentarzyści Jarosław Matwiejuk i Robert Tyszkiewicz, wojewoda podlaski Maciej Żywno, duchowni trzech wyznań, wśród nich biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, biskup siemiatycki Jerzy, który reprezentował metropolitę arcybiskupa Sawę, oraz pastor ks. Konstanty Jakoniuk. Przybył także konsul Michał Aleksiejczyk z Konsulatu Republiki Białoruś w Białymstoku, podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel, starostowie sąsiadujących powiatów, wójtowie gmin i radni dotychczasowych trzech kadencji Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim.
W okolicznościowym wystąpieniu starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski przedstawił rys historyczny i dokonania ostatniego dziesięciolecia. – Jestem przekonany – powiedział – że powiat bielski miał szczęście do ludzi, do ich aktywności, przenikliwości i pracowitości. Dlatego jestem dumny, że przez sześć lat mogę kierować Zarządem Powiatu.
W ujęciu historycznym o tutejszym powiecie zaczęto mówić już w 1379 roku. W XIX wieku funkcję starosty bielskiego pełnił hetman Jan Klemens Branicki, a jego żona Izabela zasłużyła się bardzo dla powiatu bielskiego, m.in. przyczyniła się do wzniesienia ratusza i kościoła pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja. W 1843 roku powiat bielski obejmował osiem miast, w tym Bielsk, Brańsk, Dubicze, Kleszczele, Mielnik, Narew, pięć miasteczek, m.in. Boćki i Siemiatycze, 15 gmin, 544 wsi. Zamieszkiwało go sześć tysięcy mieszkańców. Po drugiej wojnie światowej powiat liczył 151 tys. mieszkańców, był dużym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Na początku lat 50. XX w. wydzielono z niego najpierw powiat hajnowski, a później siemiatycki.
Obecnie powiat bielski obejmuje dwa miasta, sześć gmin i liczy 59 tys. mieszkańców; nadal też spełnia wiele funkcji ponadregionalnych.
W pierwszej kadencji Rada Powiatu składała się 30 radnych, a jej przewodniczącą była Bożena Grotowicz. Zarządem Powiatu kierował starosta Marek Antoni Łukaszewicz, a wicestarostą był Ryszard Anusiewicz. Począwszy od drugiej kadencji Rada Powiatu składa się z 19 radnych. Przewodniczącym Rady Powiatu drugiej kadencji był Władysław Jagiełło, obecnie tę funkcję pełni Adam Miron Łęczycki. Zarządem Powiatu już drugą kadencję kierują starosta Snarski i wicestarosta Piotr Bożko. Pięciu radnych pełni swą funkcję trzecią kadencję, 14 – drugą. Wszyscy radni z trzech kadencji otrzymali pamiątkowe statuetki.
Wyróżniono nimi także księży oraz przedstawicieli instytucji i przedsiębiorstw zasłużonych dla powiatu.
wss