Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Przez ostatnie 10 miesięcy tego roku świadczenia te były realizowane przez szpital w Bielsku Podlaskim w nowo wybudowanym ambulatorium. Wcześniej zaś opieka ta była realizowana przez pogotowie ratunkowe (instytucję wojewódzką niezwiązaną z naszym szpitalem, realizującą zadania w zakresie pomocy w nagłych wypadkach) z ambulatorium przy ul. Rejonowej. Tę zmianę pacjenci ocenili bardzo pozytywnie. Ambulatorium w szpitalu zostało zorganizowane w sposób wzorcowy. Mieści się w nowym budynku, gdzie jest przestronna poczekalnia z sanitariatami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych, gabinetami lekarskimi oraz gabinetem zabiegowym wyposażonym jak minisala operacyjna. Ponadto pacjenci bardzo sobie chwalą , że w razie potrzeby mogą mieć na miejscu zrobione badania laboratoryjne lub zdjęcie rtg. W trudniejszych przypadkach mają zapewnioną konsultację lekarza specjalisty dyżurującego na oddziale szpitalnym, tj. chirurga, ortopedę, pediatrę itp. W razie konieczności pacjent jest niezwłocznie leczony na oddziale szpitalnym. Przez ostatni rok system ten zadziałał doskonale ku zadowoleniu wszystkich.
Zaledwie zdążyliśmy się przyzwyczaić do dobrego, a już od nowego roku NFZ w Białymstoku szykuje rewolucję, która spowoduje duży zamęt, pogorszenie nocnej i świątecznej opieki medycznej oraz ogromny bałagan. Zmiana polega na kilku elementach. Zmienia się miejsce świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz podmiot świadczący tę pomoc.
Tak, jak dotychczas mieszkańcy powiatu bielskiego jechali do swojego szpitala w Bielsku Podlaskim, po rozstrzygnięciu przez NFZ konkursów, od nowego roku dla mieszkańców gminy Rudka obszarem zabezpieczenia będzie Wysokie Mazowieckie, dla mieszkańców miasta i gminy Brańsk oraz gminy Wyszki – Łapy. W Bielsku będą mogli leczyć się mieszkańcy miasta i gminy Bielsk Podlaski, gminy Boćki, gminy Orla i gminy Czyże z powiatu hajnowskiego.
Obowiązujący od 1 stycznia 2012 r. podział nocnej i świątecznej
opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu bielskiego
Taki podział narusza wszelkie uwarunkowania społeczne, demograficzne, komunikacyjne oraz historyczne panujące w powiecie bielskim. Od lat zdecydowana większość mieszkańców powiatu leczyła się bądź leczy w bielskim szpitalu, dlatego Rada Powiatu w Bielsku Podlaskim podjęła uchwałę, w której wyraża zdecydowany protest przeciwko zmianie obszarów zabezpieczenia w konkursach na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w województwie podlaskim ogłoszonych przez oddział wojewódzki NFZ.
Rada jednoznacznie nie zaakceptowała sztucznego wyłączenia części gmin z terenu powiatu w konkursach na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną oraz zażądał przywrócenia integralności powiatu i przeprowadzenia konkursu, w którym obszar zabezpieczenia nie będzie naruszał granic powiatu.
W podobny sposób poszatkowano gminy powiatów wysokomazowieckiego i augustowskiego. Mimo działań starostów i wójtów, którzy próbowali odwrócić te absurdalne decyzje, NFZ trwa przy swoim. Zaangażowali się w to również dyrektorzy szpitali dotkniętych tak niekorzystnymi dla pacjentów zmianami. Jaki był efekt? Nietrudno przewidzieć – oferta szpitala w Bielsku Podlaskim na świadczenie nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej została przez Fundusz odrzucona i przydzielona pogotowiu ratunkowemu. Nie ma niestety znaczenia dla decydentów, że świadczenia medyczne szpitala w Bielsku Podlaskim są oceniane bardzo wysoko. Certyfikat ISO, akredytacja Ministerstwa Zdrowia (dotychczas jako jedyny szpital w województwie podlaskim), zajęcie pierwszego miejsca w województwie w rankingu „Rzeczpospolitej” – Bezpieczny Szpital 2011 nie mają znaczenia dla NFZ, choć ma on obowiązek działać w imieniu i na rzecz ubezpieczonych, w tym również mieszkańców powiatu bielskiego, hajnowskiego, wysokomazowieckiego i augustowskiego.
Szkoda, że wysiłek szpitala, powiatu i wszystkich gmin, aby stworzyć dobre warunki dla pacjentów, został zmarnowany. Zawczasu upewnijmy się, gdzie po 1 stycznia 2012 r. mamy szukać pomocy w nocy i w święta.
Wychodząc naprzeciw ogromnej ilości postulatów pacjentów, szpital w Bielsku Podlaskim uruchamia świadczenie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku pomiędzy godziną ósmą a 18. Szpital chce kompleksowo świadczyć usługi dla pacjenta, diagnozować go i leczyć, żeby unikać niepotrzebnych pobytów w szpitalach. Lekarze gwarantują wysoki poziom tych usług.
Informacje dostępne są w izbie przyjęć szpitala bądź w sekretariacie.