Marysia i mama idą do muzeum
Konferencję otworzył Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, który mówił o potrzebie zrozumienia przez samych muzealników roli muzeów w procesie edukacji. Wartość działań Muzeum w Bielsku Podlaskim podkreślali obecni goście: starosta Snarski, wicestarosta Piotr Bożko, wiceburmistrz Bielska Podlaskiego Mirosław Gołębiowski, wicekurator podlaski Wiesława Ćwiklińska oraz dziekan bielski ks. Ludwik Olszewski.
Uczestnicy konferencji przyznali, że nowoczesna edukacja muzealna powinna być przede wszystkim atrakcyjna i skierowana do jak najszerszego grona odbiorców, począwszy od dzieci, skończywszy na dorosłych. Dyskutowano o potrzebie zaktywizowania nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Stąd m.in. pomysł na wprowadzenie dogodnych dla osób pracujących godzin otwarcia oraz przygotowania atrakcyjnych witryn internetowych, zachęcających do odwiedzenia muzeów.
Jeden z wielu wniosków, które nasuwają się po sympozjum jest taki, że coraz więcej muzeów w Polsce stawia na edukację poprzez niekonwencjonalne działania realizowane w przestrzeni muzealnej. Okazuje się, że ośrodki z nowoczesnym podejściem do zwiedzającego mają znacznie więcej do zaoferowania i Marysi i jej mamie, a wystawy są często punktem wyjścia dla dalszych działań edukacyjnych.
I tak np. Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie pokazała podczas konferencji, w jaki sposób można wykorzystać do celów edukacyjnych motywy roślinne zdobiące zamkowe komnaty.
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu w ramach Europejskiej Nocy Muzeów postanowiło odtworzyć sceny z „Wesela” Wyspiańskiego. Korowód uczestników, pomiędzy których wmieszali się muzealnicy, wędrując wytyczoną trasą po skansenie, napotykał po drodze różne postaci i scenki, które zaskakiwały i bawiły widza.
Z kolei Małgorzata Ocytko z Uniwersytetu w Białymstoku mówiła o możliwościach, jakie daje nowe narzędzie edukacyjne w rękach muzealników, a mianowicie e-learning. Tą formą edukacji może się pochwalić m.in. Muzeum Pałac w Wilanowie. Prowadzi ono także Forum Edukatorów Muzealnych służące wymianie doświadczeń związanych z edukacją muzealną.
Ważnym tematem, poruszonym przez Małgorzatę Bociąga z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, była dostępność muzeów dla gościa niepełnosprawnego, poprzez przystosowanie pomieszczeń, wybudowanie podjazdów czy usytuowanie wind, ale również odpowiednie przygotowanie materiałów edukacyjnych m.in. dla osób niewidomych. Jednym z ośrodków przyjaznych niepełnosprawnym jest Muzeum w Stalowej Woli. Również Muzeum Podlaskie w Białymstoku ma w planach wprowadzenie ułatwienia zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących w formie audiodeskrypcji.
Z doświadczeń pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskich wynika, że ważną rolę w procesie edukacji muzealnej odgrywają nauczyciele. Ich zadaniem jest przyprowadzenie młodzieży do muzeum i późniejsze usystematyzowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć muzealnych. O swoich doświadczeniach i korzyściach wynikających ze współpracy z Muzeum w Bielsku Podlaskim opowiedzieli nauczyciele – Barbara Skiepko z Zespołu Szkół z DNJB im. J. Kostycewicza w Bielsku Podlaskim oraz Andrzej Jarząbek z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim.
Swoimi osiągnięciami w edukacji muzealnej pochwalili się również gospodarze w osobie Aliny Dębowskiej, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim. Goście obejrzeli pokaz mody ludowej zatytułowany „Raz na ludowo” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. J. Kostycewicza w Bielsku Podlaskim. Wrażenie zrobiła wystawa czasowa „Żyć z pasją. Dzwonki Lecha Pileckiego”, po której osobiście oprowadzał kolekcjoner.
W programie konferencji nie zabrakło zwiedzania różnorodnego pod względem religijnym i kulturowym miasta. Goście obejrzeli bielskie świątynie: kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Niezapomniana była wizyta w jedynym w kraju Studium Ikonograficznym.
Sam fakt spotkania w tak znakomitym i sympatycznym gronie był dla nas dużym wyróżnieniem. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas, wymianę doświadczeń i niezapomnianą atmosferę, która nie byłaby możliwa bez was – naszych gości.