Dziewięćdziesiąta rocznica utworzenia Gimnazjum i I LO w Bielsku Podlaskim

W roku bieżącym I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim obchodzi 90. rocznicę utworzenia Gimnazjum w Bielsku Podlaskim, w którego murach obecnie mieści się I LO.
Ilustracja do artykułu 081008-90_rocznica1.jpg

Siódmego listopada 1918 r. komitet organizacyjny na plebanii w Osmoli powołał do istnienia społeczne Gimnazjum w Bielsku Podlaskim. Przewodniczącą komitetu została hrabina Wanda Jezierska, a dyrektorem mieszczącej się u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i księcia Józefa Poniatowskiego szkoły został ks. dr Franciszek Bronisław Zaleski, kapłan diecezji łomżyńskiej.

Choć miasto i powiat bielski do lutego 1919 roku były okupowane przez wojska niemieckie, to już w grudniu 1918 roku przeprowadzano pierwsze egzaminy. Gimnazjum przenosiło się z miejsca na miejsce, zmieniali się jej dyrektorzy: Edmund Sojecki, Hipolit Bułat, Józef Tajchert, Julian Chmiel.

Jesienią 1922 roku Gimnazjum upaństwowiono, a władze miasta i społeczeństwo zobowiązano do budowy nowego gmachu szkoły przy ul. Szpitalnej (obecnie 11 Listopada). W czasie dyrektorowania Edmunda Sojeckiego, w 1926 roku ukończono budowę nowej szkoły. Uroczystość z tej okazji zbiegła się z opóźnioną ze względu na wojnę polsko-sowiecką pierwszą maturą. Do roku 1939 mury szkoły opuściło ponad 1200 znanych, cenionych i całym sercem oddanych ziemi bielskiej wychowanków. W okresie okupacji w szkole mieściło się biuro administracji hitlerowskiej, które w 1944 roku Niemcy wysadzili w powietrze.

W czasie II wojny światowej zginęło ponad 120 wychowanków Gimnazjum. Fakt ten upamiętnia tablica wmurowana w kościele pokarmelickim.

Po odbudowie, 16 stycznia 1947 r., szkoła powróciła na swoje miejsce z tymczasowej siedziby w budynkach poklasztornych przy ul. Żwirki i Wigury. W roku szkolnym 1948/1949 została pozbawiona patrona i mianowana Państwową Szkołą Średnią Stopnia Licealnego, by już w 1950 roku stać się Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki.

Wielu spośród absolwentów Gimnazjum i Liceum utrzymuje kontakt ze swoją Alma Mater, uczestnicząc w zjazdach wychowawców i wychowanków organizowanych co pięć lat począwszy od 1958 roku. Kolejny, IX zjazd, miał miejsce w czerwcu br. Wzięło w nim udział 400 byłych uczniów i nauczycieli przybyłych z różnych zakątków Polski i świata.

 

Tadeusz Szereszewski

Powrót na początek strony