1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
Upamiętniając ofiarę Żołnierzy Wyklętych, pracownicy Starostwa zapalili znicze przy Stacji XIV Polskiej Drogi Krzyżowej
Takimi słowami żołnierze Armii Krajowej przysięgali wierność Ojczyźnie i legalnym władzom Rzeczypospolitej Polskiej. Podobną przysięgę składali żołnierze innych ugrupowań podziemnych – WiN, NSZ. Przez lata II wojny światowej i sowieckiej okupacji pozostawali jej wierni, nie składając broni i walcząc do końca – aż do ostatniej kuli. Za swoją walkę i niezłomną postawę zapłacili straszną cenę – nie tylko cenę zdrowia, życia i prześladowań. Najgorszą karą, jaką wymyślili dla nich rządzący z łaski Moskwy polscy komuniści, było skazanie ich na historyczne i społeczne potępienie, przypisanie najgorszych zbrodni – od zdrady Ojczyzny przez współpracę z hitlerowskim okupantem, po zbrodnie zabójstw, rabunków i rozbojów w „wolnej” Polsce. Żołnierze Wyklęci przeszli przez piekło egzekucji i tortur, pokazowych procesów i oskarżeń o kolaborację z hitlerowcami. Oskarżano ich o zbrodnie, które często popełniali sami funkcjonariusze UB i milicji oraz wspierający ich żołnierze KBW, LWP i sowieckiego NKWD – pacyfikację wsi i mordowanie ich mieszkańców. Przez całe lata takiej nienawistnej propagandy wielu Polaków rzeczywiście zostało przekonanych, że żołnierze polskiego podziemia zbrojnego byli zdrajcami i przestępcami, a większość Polaków na pewno nie wiedziała o ich heroicznej walce o wolną i demokratyczną Polskę.
Znicze zapłonęły również pod Pomnikiem Niepodległości Polski
„Polska się o nas upomni” – tak miał powiedzieć rotmistrz Witold Pilecki tuż przed swoją egzekucją w 1948 r. – jeden z wielu bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Jego słowa stały się prorocze, bowiem po odzyskaniu wolności w 1989 r. rozpoczął się długotrwały proces przywracania narodowej pamięci i oczyszczania zapomnianych bohaterów z błota komunistycznej propagandy. Ukoronowaniem tego procesu stała się uchwalona przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustawa z dnia 3 lutego 2011 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data 1 marca została zaproponowana w trakcie procesu legislacyjnego przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej śp. Janusza Kurtykę, jako nawiązanie do daty egzekucji w 1951 roku siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepki – ostatnich przywódców zorganizowanej działalności patriotycznego podziemia.
Od trzech lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dla mieszkańców powiatu bielskiego jest to święto szczególnie ważne, tu bowiem miały miejsce liczne starcia i walki AK, NSZ i WiN z oddziałami sowieckiego najeźdźcy, wspieranego przez UB, MO, KBW i LWP, a oni sami bardzo dotkliwie odczuwali skutki „wolności” przyniesionej na sowieckich bagnetach. Upamiętniając ofiarę Żołnierzy Wyklętych i wspierających ich mieszkańców powiatu, pracownicy Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim zapalili znicze na Stacji XIV Polskiej Drogi Krzyżowej, znajdującej się na cmentarzu wojennym w Bielsku Podlaskim, poświęconej m.in. podziemiu zbrojnemu. Znicze zapalono również pod pomnikiem Niepodległości Polski.
PZOŚiRP